Föreläsning Ängelholm

Den 1 februari 2024 tänkte jag ha en föreläsning i Ängelholm kring förskolans demokratiuppdrag. Jag hoppas vi ses 😊den 1/2-24.

Grunden i hela organisationen är demokratiska mötesplatser utifrån att det är den viktigaste aspekten enligt Loris Malaguzzi för att kunna skapa ett bättre samhälle, ett bättre samhälle för barnen idag och i framtiden. Barnen – och de vuxna- måste få uppleva demokrati på riktigt. Gunilla Dahlberg och Harald Göthson beskriver detta på ett ypperligt sätt i boken Exemplet Reggio Emilia:

I en skola för alla är det inte det viktigaste att undervisa barnen i samarbete och demokrati. I första hand organiseras lärandet och behandlas så att demokratins värden respekteras och fördjupas, genom att barnen erfar demokratins värden. (Dahlberg & Göthson, 2005, sid.102)

Vad är då hur:et i att arbeta med demokratiska mötesplatser? Som förskola kan du välja att utbilda genom demokrati. När en förskola utbildar genom demokrati hamnar fokus på att granska vilka demokratiska kvaliteter förskolan har, och på förskolans lärmiljöer i vidare bemärkelser, dessutom hur barn görs delaktiga i verksamheten. Förskolan skall inte ses som ett förrum utan som ett rum där det finns reella möjligheter för individen att handla och påverka sin vardag När man arbetar att utbilda genom demokrati blir människan ett subjekt men för att människan skall kunna vara ett subjekt krävs en pluralitet, dvs det krävs gensvar från andra människor. Vi måste arbeta med olikheter för att utbilda genom demokrati. Vi måste möta andras åsikter för att kunna vara subjekt, det är då vi kan bli ett subjekt. Det är med ordet genom som vi hamnar i demokratiska mötesplatser.

Profilbild för Okänd

About Caroline Wiking

Jag brinner för att arbeta med ledarskap och organisation på ett sätt som utmanar traditionella strukturer och öppnar för nytänkande. Med nästan tio års erfarenhet som ledare och en magisterexamen i organisation och ledarskap, är mitt fokus att skapa hållbara och effektiva organisationer där människor och idéer kan växa. Min passion ligger i att bygga organisationer som präglas av självledarskap, inre motivation och demokratiska processer. Jag tror starkt på att olikheter berikar och att både individens och gruppens utveckling är avgörande för att möta dagens och framtidens utmaningar. Jag har författat två böcker som speglar min filosofi: 📖 "Leda förskolans demokratiarbete – i teori och praktik" (2022), som ger verktyg för att bygga inkluderande och demokratiska organisationer. 📖 "Självledarskap – med motivation som drivkraft" (2024), som utforskar hur självledarskap och motivation skapar hållbara team och framgångsrika organisationer. Som certifierad motivationscoach via MyNeeds och snart även ICF-certifierad coach, arbetar jag med individer, team och organisationer för att stärka ledarskapet, engagemanget och samspelet. Mina föreläsningar och utbildningar kombinerar teori med praktiska verktyg och insikter, alltid med ett fokus på att skapa verklig förändring och utveckling. Oavsett sektor eller bransch är min övertygelse att ledarskap handlar om att lyfta fram både människor och idéer. Genom att bygga organisationer med tydliga mål, högt engagemang och stark sammanhållning skapar vi tillsammans framgångsrika och meningsfulla arbetsplatser.
Detta inlägg publicerades i arbetssätt, barn, delaktighet, democracy, demokratiarbetare, Demokratiska mötesplatser, Föreläsning, förskola, förskollärare, inflytande, inre organisation, Kultur, Lärmiljöer, leadership, ledarskap, Lgr22, Lpfö18, NPM, organisation, pedagog, Pedagogisk dokumentation, pedagogiskt ledarskap, Process, processfokus, produktfokus, Projekterande arbetssätt, Reggio Emilia, rektor, Skollagen, Skolledare, Tredje pedagogen, undervisning. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.