Att förstå de sex psykologiska behoven och använda MyNeeds-modellen (myneeds.se) har för mig varit som att få ögonbindeln borttagen i mitt ledarskap. När jag först lärde mig om inre motivation och självbestämmandeteorin kände jag att något klickade. Men det var när jag kom i kontakt med MyNeeds-modellen som den verkliga AHA-upplevelsen kom.
Plötsligt insåg jag att jag inte behövde gissa mig fram som chef – det finns ett verktyg som stöttar mig och låter mig coacha medarbetarna med precision och förståelse. 🌟 Det gav mig en enorm självkännedom och insikten om hur jag kan leda mig själv både i yrkeslivet och privatlivet, utifrån min egen inre motivation.
Så vad innebär det egentligen att slippa ha en ögonbindel?
✅ Ett situationsanpassat ledarskap där jag kan möta både gruppens och individens behov.
✅ En organisation där självledarskap och motivation är grunden.
✅ Förståelse för hur mina medarbetare fungerar, vilket förbättrat samspel och kommunikation.
Och vad har det inneburit för mina medarbetare?
🌟 Självkännedom och inre motivation:
De har lärt sig om sina egna drivkrafter och hur de kan leda sig själva effektivt.
🌟 Förståelse för kollegorna:
De förstår nu varandras behov och bemöter varandra på ett sätt som skapar samarbete och tillit.
🌟 Samspel och kommunikation:
Teamens kommunikation har förbättrats enormt, vilket lett till ökad arbetsglädje och bättre resultat.
Under det senaste året har jag även arbetat med andra chefer och deras medarbetare kring dessa behov, och effekterna är fantastiska – både för individen och organisationen.
Hur ser det ut i din organisation?
🔹 Har du verktyg för att förstå dina medarbetares behov?
🔹 Kan dina medarbetare leda sig själva och förstå varandra?
Vill du veta mer om de sex psykologiska behoven eller MyNeeds-modellen?
Kontakta mig via PM eller på caroline.wiking@hotmail.com.
✨ Du har nyckeln – våga använda den! 🗝️
MyNeeds® Desirée Rova
